LSCO Names 299 to Spring 2024 Deans & President's List

May 23, 2024


Diploma Tubes

ORANGE, TX – Lamar State College Orange is proud to announce 156 students named to the Dean’s List and 143 to the President’s List for the Spring 2024 semester. Congratulations on all your hard work and dedication.

President's List:

Students named to the President’s list must be enrolled in at least 12 hours of courses and earn a 4.0 grade point average (GPA) for the semester.

Beaumont, TX
Lyra Mae Duque Cortuna, Pre-Vocation Nursing
Lesly Delgado Flores, Dental Assisting
Precious Alonda Green, Sociology
Magdalena Olvera, Dental Assisting

Bon Wier, TX
Juana Jane Schmidt, Teaching I

Bridge City, TX
Charles Humberto Alonso, Computer Science
Cale Dwayne Breaux, Instrumentation
Dakota Marie Cormier, Pre-Vocation Nursing
Lee Caster Hughes, Construction Management
Caleb Klein, Process Operating Technology
Michael Jay Martin, CISCO Network Cybersecurity Technician
Aries Ella Martin, Pharmacy Technology
Saige Elysabeth Nicholson, CISCO Network Cybersecurity Technician
Taylor Scott Theal, Process Operating Technology
McKenzie Mae Trosclair, Pharmacy Technology
Landon Kole Watts, Process Technology
Jonnie Lea Wood, Environment Science

Buna, TX
Faith Lainie Dixson, General Studies
Carol Laraine Hebert, Logistics Management
Robert Lee Hebert, Logistics Management
Kaytie Marie Hillin, Liberal Arts
Emily Brooke Holland, Pre-Vocation Nursing
Crystal Leanne Kirkindall, Pre-Vocation Nursing
Callie Creel McWhirter, Pre-Professional Health Science
Dora Eclane Ratcliff, Process Operating Technology
Austin Gray Russell, General Studies

Deweyville, TX
Haley Blayne Williams, Pre-Vocation Nursing

Evadale, TX
Brianna Paige Upshaw, Dental Assisting

Groves, TX
Isidro Angel Villarreal, Instrumentation

Kirbyville, TX
JoAnna Michelle Osburn, Communication

Kountze, TX
Hannah Lee Pelletier, Pre-Vocation Nursing
Micaela Cheyenne Shirley, Liberal Arts
Kelsey Rene Stokes, Vocational Nursing

Lake Charles, LA
Tutu Bekele Abebe, Pre-Vocation Nursing

Lumberton, TX
Kirbi Marie Barton, Vocational Nursing
Kaleb Erik Belk, Process Operating Technology
Ashtyn Camille Cheshire, Pre-Vocation Nursing
Maci Lynn Millican, Pre-Professional Health Science

Mauriceville, TX
Johnny Lamoreau, Electromechanical Technology

Nederland, TX
Johnny Lamoreau, Instrumentation

Norfolk, VA
Brenden Marc Stanley, Instrumentation

Orange, TX
Calvin Caleb Anthony, Safety, Health & Environment
Rachel Herrera Anzaldua, Entrepreneurship
Rachel Herrera Anzaldua, Business
Hunter John Ashworth, Process Operating Technology
Connor Lynn Ayres, Instrumentation
Cade Joshua Babineaux, Process Operating Technology
Carlin Kennedy Bailey, Process Operating Technology
Hunter Ritchey Bellanger, Business
Laken Noel Bellanger, General Studies
Rebecca Ann Best, Teaching II
Phillip Mabry Block, Entrepreneurship
Ella Maredith Burns, General Studies
Carlos Miguel Calana-Faura, Process Operating Technology
Demi Renee Carter, Business
Baylon Blaze Compton, Process Operating Technology
James Donal Cornell, Instrumentation
Kyle Anthony Cothern, General Studies
Cole Cleveland Coulter, Process Operating Technology
Jacoby Doliviae Crawford, Process Operating Technology
Jace Desten Daigle, Process Operating Technology
London G. Die, Pre-Vocation Nursing
Cassi Lynn Dillard, Real Estate Management
Tori Michelle Dowden, Real Estate Management
Carlee Emma Dupuy, Instrumentation
Michael Scott Durbin, Instrumentation
Weston Matthew Floyd, Process Operating Technology
Kalum John Fontenot, Process Operating Technology
Rebecca Genoveva Garcia, Vocational Nursing
Kimberly Nicole Goddard, Dental Assisting
Evan Michael Gray, Process Operating Technology
Kaelyn Hope Guillory, Pre-Vocation Nursing
Ethan Cole Gunter, Electromechanical Technology
Toni Nichelle Harris, Liberal Arts
Jennifer Leigh Keel, Business Management Accounting
Tyler Joseph Kelly, Process Operating Technology
Ian James Lawrence, Process Operating Technology
Johndrakique Jantrell LeBlanc, Emergency Medical Technician
Justin Dale Lee, Process Operating Technology
Denver Kyle Leger, Instrumentation
Kevin Shae Low, Electromechanical Technology
Kaleb Arik Malin, Computer Science
Madison Kay McConnell, General Studies
Madison Maurelle McDonald, Pre-Vocation Nursing
Madison Noel Meyer, General Studies
Nathan Wayne Miller, Electromechanical Technology
Ngoc Han Nguyen, Teaching I
Ngoc Diem Nguyen, Computer Science
Korbin Drew Pennington, Process Operating Technology
Emonie Tiara Perkins, Liberal Arts
Dorian Paul Pruitt, Instrumentation
Mason Gaige Pruitt, Instrumentation
Eric Keith Robertson, Process Operating Technology
Cesar Robles, Instrumentation
Dylan Tate Rogers, Electromechanical Technology
Katarina Annabell Rogers, Pre-Vocation Nursing
Andres San Juan, Process Operating Technology
Alice Nicole Self, Teaching II
Angela Asusena Sifuentes, Instrumentation
Preston Wayne Sullivan, Process Operating Technology
Haley Joe Taylor, Business Management Accounting
Madilyn Ann Thompson, General Studies
Kelly Andrew Tiller, Process Operating Technology
Samantha Vahsholtz, Dental Assisting
Adrain Jace Vandevender, Instrumentation
Victoria Vela, Dental Assisting
Angie Tatiana Vindel, Business Management Accounting
Ashley Janeen Watts, Process Operating Technology
Tre'le Welch, CISCO Network Cybersecurity Technician
Jacobi K Woodrow, Process Operating Technology
Billie Daune Young, Pre-Vocation Nursing

Port Arthur, TX
Mercedes Lynne Magginnis, Teaching II

Port Neches, TX
Wacy Oneil Blanchard, Jr., Instrumentation
Kristian Pooler, Massage Therapy
Emily Sue Quebodeaux, Teaching I

San Augustine, TX
Roxana Danielle Dubose, Process Operating Technology

Silsbee, TX
Emma Lynn Dunn, Dental Assisting
Walter Nolan Ferguson, Ordinary Seaman II
Micheal Ellec Marshall, Electromechanical Technology
Keith Sidney Tatom, Process Operating Technology
Alyssa Michelle Tatom, General Studies

Singer, LA
Zachery Micah Chambers, Process Operating Technology

Starks, LA
Carl Franklin Barlow, Process Operating Technology

Sulphur, LA
Lindsey Brooks, Pre-Registered Nursing
Gerald Edwin Dishong, Instrumentation

Vidor, TX
Camryn Alyse Barragan, Cosmetology
Aubrey Charles Bickham, Electromechanical Technology
Paislee Ann Byrd, Electromechanical Technology
Hope Morgan Dilley, Cosmetology
Eric James Duke, Instrumentation
Brendan Allen Dunigan, Process Operating Technology
Trent Marshall Eaves, Process Operating Technology
Lane Jacobs, Electromechanical Technology
Chelsea Ray James, Criminal Justice
Zagan Vladimir King, Computer Science
Adriana Gabrielle Kirkpatrick, Pre-Vocation Nursing
Taylor Rae LaPray, Communication
Melissa Rae Paysinger, Vocational Nursing
Natalie Gayle Richards, Ordinary Seaman II
Sarah Melissa Abygale Russell, Natural Science
Meagan Danielle Smith, Teaching II
Haylei Jean Smith, General Studies

West Orange, TX
Tremaine Wilson, Instrumentation



Dean’s List:

LSCO named 156 students to the Dean’s List. Students named to the Dean’s List must be enrolled in at least 12 hours of courses and maintain above a 3.4 GPA for the semester.

Baytown, TX
Danyelle Monique Hurts, Safety, Health & Environment

Beaumont, TX
Amanda Hope Carter, General Studies
Erika Janay Denson, Vocational Nursing
Kyleigh Morgan Douglas, Liberal Arts
Morgan Lee Guillory, Teaching II
Nyaah Guillory, Pre-Professional Health Science
Morgan Lee Guillory, General Studies
Lane Alexandra King, General Studies
Katie Melissa Mendoza, Dental Assisting
Luis Hector Nava Robles, Process Operating Technology
Katy Denise Olvera, Dental Assisting
Kennedy Janell Sam, Vocational Nursing
John Dwayne Sewell, Business Construction Management
Dajia U White, Vocational Nursing
Aranza Aldenitte Zarate-Alvarez, Dental Assisting

Bon Wier, TX
Genna B Holmes, Massage Therapy

Bridge City, TX
Kristine Marie Cervantes, Cosmetology
Camden Knox Clark, Process Operating Technology
Benjamin Thomas Elliott, Process Operating Technology
Wayne Howard Fontenot, Cybersecurity Specialist
Easton Drew Gibbens, Process Operating Technology
Luke Duy Nguyen, Pharmacy Technology
Reid Preston White, Medical Assistant

Brownsville, TX
Reymundo Aguilar, Process Operating Technology

Buna, TX
Audriannai Belle Billings, General Studies
Alleigh Shiann Bowen, Teaching I
Jaelinn Mae Charboneau, Criminal Justice
Gavin Reid Garner, Teaching II
Sydney Kaylen Goodman, Pharmacy Technology Business Management
Andrea Adela Haynes, Business
Asia Joycelynne Jackson, Safety, Health & Environment
Alex Elaine Leatherwood, Pre-Engineering
Brooke Autumn Mitchell, Process Operating Technology
Tabitha N Monse, General Studies
Cole Bailey Thornton, Logistics Management
Kylie Jean Webb, Pre-Vocation Nursing
Kyler Robert Welch, General Studies

Collinsville, TX
Matthew David Sheppard, Process Operating Technology

Deweyville, TX
Krista Lanae Edwards, Dental Assisting

Groves, TX
Jocalyn Tayler Miller, Teaching I
Mona Ann Sanders, Teaching I

Jennings, LA
Stacey Mae Beard, Court Reporting

Kountze, TX
Stacey Mae Beard, Court Reporting
Jacquelyn Powell, Pharmacy Technology

Lake Charles, LA
Jolisha Monique Anderson, Vocational Nursing
Kiara Chante Duncan, Pre-Vocation Nursing
Mekaylia Gauthier, Process Operating Technology
Shameka Renee Jackson, Registered Nursing
DaMarcus Jamal Jasmine, Instrumentation
Hopeyenell Brad Ryans, Vocational Nursing
Catrina Siverand, Vocational Nursing

Lumberton, TX
Alyssa Paige Zook, Pre-Vocation Nursing

Orange, TX
Shannel Marie Anderson, Business
Jacob Michael Anderson, General Studies
Daniela Sofia Avila, General Studies
Brayden Kade Bryant, General Studies
Madison Renee Burge, Process Operating Technology
Gavin Reed Buxton, Process Operating Technology
Ivette Marlenne Cardenas Vazquez, Pre-Vocation Nursing
Doris Kay Ceaser, Liberal Arts
Lori Ann Dial, General Studies
Justin Patrick Dille, Process Operating Technology
Dawson Dale Doiron, General Studies
Jaycie Lee Anna Dronet, Sociology
Shannon Victoria-lynn Duffey, Teaching I
Peyton Christine Duke-Guillory, Liberal Arts
Devin Michael Christopher Dunmon, Pre-Vocation Nursing
Kayley Grace Dyer, General Studies
Ryan Joseph Ellis, Vocational Nursing
Dillon Patrick Fletcher, Process Operating Technology
Jeffery Alan Furlough, Instrumentation & Logistics Management
Shayleigh Marie Gibbs, Dental Assisting
Ronald Alexander Goitia, Business
Conner Lane Griffin, Instrumentation
Kaitlyn Marie Guin, Business Management
Bryce Anthony Hamilton, Computer Science
Crystalrose Marie Hernandez, Pre-Engineering
Mason Luke Houghton, General Studies
Julia A Howard, Pre-Vocation Nursing
Jeanna Marie Ingram, Teaching I
Royale Bonshae Jenkins, Liberal Arts
Zana Elizabeth Joseph, General Studies
Calvin Earl Kelly, General Studies
Paul John Lamere, Computer Science
Robert Blake Laughlin, Instrumentation
Christopher Micah Leffew, Process Operating Technology
Aiden Wayne Lofton, Instrumentation
Alexandria Leanne Lohse, Teaching I
Shawnique Dawnn Lout, Sociology
Alexus Nicole Maddox, Teaching II
Kelli Faye Marino, Vocational Nursing
Macoy Lamar Marze, General Studies
Ethan Leshon McCollum, Process Operating Technology
Carrie Elizabeth McKee, Natural Science
Ethan Daniel Meads, General Studies
Maegan Nechelle Morgan, Safety, Health & Environment
Lorena Abigail Perez, Business Management
Blade L Perkins, Instrumentation
Eli Aaron Perry, Electromechanical Technology
Lindi Nicole Perry, Pre-Vocation Nursing
Troy Michael Pitcher, Natural Science
Darylyn Paige Pollard, Process Operating Technology
Gavin Aaron Pollock, Instrumentation
Lacy Ann Powers, Business
Mikayla Nicole Reynolds, Business
Sterling Brice Richard, General Studies
Laci Jo Ritchey, Teaching I
Lanie Addison Rodgers, General Studies
Jacob Lee Rougeau, Business Management
Edward Paul Rucks, Process Operating Technology
Cristian Salinas, Information Technology Support Specialist
Edward Angel San Juan, Process Operating Technology
Dae Leigh Sandlin, Vocational Nursing
Dawson Lowell Sandlin, Business Management
Trace Allen Shannon, Business
Tyler Lee Shearin, Process Operating Technology
Shantel Breann Smith, Dental Assisting
Kathryn Riley Smith, Pre-Vocation Nursing
Emmakate Elizabeth Staton, Business
Danny G Swarers, Process Operating Technology
Aiden Anthony Trammel, Pre-Engineering
Jaiden Elizabeth Trussell, Teaching I
Teresa Ann Waldrum, Safety, Health & Environment
Demarea Armani Warren, Liberal Arts
Alysa Elizabeth Weizenegger, Business Management
Lakyn Williams, General Studies
Katelynn Nickole Wilson, Teaching I
Mikayla Joy Wood, Pre-Vocation Nursing
Lucas James Wright, Computer Information Systems
Brian Zepeda, Instrumentation
Amanda Danielle Zimmerman, Logistics Management

Port Arthur, TX
Daniel Nelson Gaspard, Electromechanical Technology

Seabrook, TX
Cameron Whitten Powell, Pre-Professional Health Science

Silsbee, TX
Rakisha Rakael Adams, Pre-Vocation Nursing
Kaitlyn Ann Carter, Teaching II
Heather Nacole McMillan, Business Management
Marleigh Elise McNeal, Vocational Nursing


Spurger, TX
Sadie Ann Marie Curtis, Liberal Arts

Starks, LA
Crystal Gale Fountain, Teaching II
Kristian Jade Herring, General Studies

Vidor, TX
Charles Jeff Adams, Instrumentation
Jacob Zane Bowers, Instrumentation
Patrisha Leighanna Conner, Sociology
Zane Robert Cox, Computer Science
Kassy Michelle Downs, Criminal Justice
Brittin Blake Lacy, General Studies
Porter Rockwell Lapray, General Studies
Dagan Anthony Leger, Process Operating Technology
Taryn Jo Marks, Teaching I
Paige Nicole Rains, Pre-Vocation Nursing
Olivia Jade Stephenson, Court Reporting
Aleece Marie Strother, General Studies
Aaron Burn Wright, Teaching II
Amelia Jaine Wright, Vocational Nursing

Vinton, LA
Shavon Shinetta Prescott, Vocational Nursing

West Orange, TX
Jason Avery Courville, Process Operating Technology

Next Steps